طرح موضوعی

 • عمومی

 • آیین نامه پروژه کارشناسی گروه مهندسی کامپیوتر

  بسم الله الرحمن الرحیم

  آیین نامه پروژه کارشناسی گروه مهندسی کامپیوتر دانشگاه یزد

  الف) اهداف آموزشی

  • ارتقا کیفیت انجام پروژه‌های دانشجویان
  • ارتقا کیفیت ارزیابی پروژه‌ها
  • ·      اهتمام در برنامه‌ریزی به منظور اتمام به موقع پروژه و ارایه آن در روز پروژه

  ب) شرایط ثبت نام پروژه

  براساس مصوبه گروه و شورای آموزشی و پژوهشی دانشکده، توصیه می‌شود که دانشجویان کارشناسی به موارد ذیل درخصوص ثبت نام و دفاع پروژه، توجه کامل داشته باشند.

  1- دانشجویان پس از گذراندن 100 واحد درسی می‌بایست نسبت به اخذ درس مزبور و انتخاب استاد و ارائه پیشنهادیه موضوع پروژه خود اقدام نمایند.

  2- واحد پروژه یک درس عملی بوده و در زمان حذف اضطراری غیر قابل حذف است.

  3- دانشجو علاوه بر نرم افزار گلستان لازم است تا در سامانه سامیاد نیز برای این درس ثبت نام نماید.

  ج) فرآیند انجام پروژه

  1- با توجه به زمینه کاری مورد علاقه دانشجو، مذاکره با اساتید گروه برای تعیین و انتخاب استاد راهنمای پروژه طبق تاریخ مشخص شده در بند سوم

  2- تهیه طرح اولیه پروژه یا پروپوزال با هماهنگی استاد راهنما

  3- تصویب موضوع طبق دستورالعمل ذیل:

  الف) دانشجویانی که در نیمسال اول سال تحصیلی، واحد پروژه را ثبت نام می‌نمایند، می‌بایست حداکثر تا 15 آبان نسبت به تعیین موضوع و انتخاب استاد راهنما اقدام نموده و تا اول آذر ماه همان ترم فایل‌های مزبور را در سیستم سامیاد بارگزاری نمایند.

  ب) دانشجویانی که در نیمسال دوم سال تحصیلی واحد پروژه را ثبت نام می‌نمایند، می‌بایست حداکثر تا اول اردیبهشت نسبت به تعیین موضوع و انتخاب استاد راهنما اقدام نموده و تا 15 اردیبهشت ماه همان ترم فایل‌های مزبور را در سیستم سامیاد بارگزاری نمایند.

  4- پیگیری تصویب موضوع و یا رد آن و اساتید محترم داور تعیین شده توسط شورای گروه پس از تاریخ‌های فوق و در صورت لزوم انجام اقدام بعدی با هماهنگی استاد محترم پروژه

  5- انجام پروژه تا مهلت قانونی تعیین شده طبق قوانین آموزشی در ترم و آمادگی برای ارایه آن در روز پروژه

  د) چگونگی دفاع از پروژه

  1- کلیه پروژه‌ها در روز پروژه که تاریخ آن توسط گروه اعلام می‌گردد، بصورت یک فایل نمونه پوستری ارایه می‌گردند.

  2- پس از اعلام نظر اساتید محترم داور بهترین پروژه انتخاب می‌گردد و در صورت تصویب شورای گروه امتیازات و جوایز تشویقی به آن اختصاص می‌یابد.

  3- در صورتی که دانشجویی بنا به دلایل موجه، نتواند پروژه خود را در روز مزبور ارایه نماید، می‌بایست ضمن اعلام درخواست کتبی با ذکر دلایل، با هماهنگی استاد مسئول هماهنگی پروژه‌های کارشناسی در گروه، نسبت به اعلام و تعیین تاریخ دفاع و ارایه بصورت شفاهی، اقدام نماید. در این خصوص دانشجو ملزم به اعلام گزارش و ارایه شفاهی به استاد هماهنگ کننده پروژه‌ها در گروه و با حضور دو دانشجو دکترا می‌باشد.

 • روز پروژه

  گروه مهندسی کامپیوتر و فناوری اطلاعات دانشگاه یزد بر اساس مصوبه مورخ 97/02/02 شورای آموزشی گروه، روشی برای تعریف، انجام و ارزیابی مناسب‌­تر پروژه­‌های کارشناسی و نیز ایجاد فرصت برای ارایه و نمایش دستاوردهای دانشجویان ، تدوین نموده است. بر اساس این راه کار، در هر ترم، دانشجویان کارشناسی از پروژه لیسانس پیاده سازی و انجام شده خود، دفاع شفاهی را در قالب ارایه پوستری برای دیگر اساتید و دانشجویان علاقمند انجام و ارایه می­‌دهند. کلیه ارایه­‌ها در قالب یک پوستر ، به شکل مرسوم در کنفرانس‌­ها و در روز تعیین شده توسط شورای گروه، به نام "روز پروژه"،  انجام می پذیرد. در این روز، دانشکده از کلیه علاقه مندان برای شرکت در این برنامه و مشاهده­ دستاورد­های پروژه­‌های کارشناسی دانشجویان دعوت بعمل می­ آورد.

  برگزاری "روز پروژه" در جهت مسئولیت اجتماعی گروه مهندسی کامپیوتر به منظور تقویت نقش آفرینی در جامعه و بسط و توسعه  فضای نوآوری انجام می شود.

  • اهداف پروژه کارشناسی

   پروژه پایانی دوره کارشناسی فعالیتی عملی است که در آن از دانشجویان انتظار می­ رود تا تمام آموخته­ های دروس دوره کارشناسی خود را به صورت پیاده سازی یک کار عملی محک زده و همچنین با اخلاق حرفه­ ای و استانداردهای تعریف، انجام و ارائه یک کار علمی و فنی بر مبنای آموخته­ های دوران تحصیل خود آشنا ‌شده آنها را ارایه و پیاده سازی نمایند.

   درس پروژه یکی از مهمترین واحدهای درسی دوره کارشناسی است. تاکنون در گروه مهندسی کامپیوتر پروژه های سطح بالا و خلاقانه ای با راهنمایی اساتید معزز گروه انجام و پیاده سازی شده است به نحوی که نوآوری و خلاقیت دانشجویان در آن ها مشخص است.

   اخیرا با مصوبه گروه محترم آموزشی "روز پروژه" تعریف شده است که در آن فضای تشویقی و رقابت علمی-فنی برای ارایه شفاهی در میان دانشجویان ایجاد شده و بدینوسیله پویایی و ارتقای روزافزون کیفیت پروژه‌های کارشناسی افزایش یابد.

   • فایل الگو و نمونه پوستری برای تعریف و ارایه پروژه

   • اهداف برگزاری برنامه ارایه پروژه­ های کارشناسی در روز پروژه

    اهداف برگزاری نظام ارایه پروژه­ های کارشناسی دانشجویان به صورت ارایه عمومی و در قالب پوستر بر محورهای زیر تعیین گردیده است:

    • بالابردن کیفیت پروژه ­ها و همچنین افزایش پویایی و شادابی دانشجویان با برگزاری یک همایش عمومی با حضور عموم علاقه مندان
    • بسط و گسترش ارتباط با ذینفعان صنعتی و اجتماعی
    • تقویت و گسترش فرصت­ های شغلی و حرفه‌­ای برای فارغ التحصیلان
    • ایجاد فرصت برای دانشجویان برای ارایه  قابلیت­ های علمی و عمومی خود به دیگران
    • ارزیابی یکنواخت و چند مرحله­‌ای پروژه­ ها توسط چند داور
    • ارتقا اخلاق مهندسی و استانداردهای حرفه­ ای برای تعریف، انجام و ارائه کتبی و شفاهی پروژه به دانشجویان
    • تعیین استاد راهنما - مهلت تا 15 آبان

     با توجه به آیین نامه آموزشی گروه ، دانشجویانی که در نیمسال اول سال تحصیلی، واحد پروژه را ثبت نام می‌نمایند، می‌بایست حداکثر تا 15 آبان نسبت به تعیین موضوع و انتخاب استاد راهنما اقدام نموده و تا اول آذر ماه همان ترم فایل‌های مزبور را در سیستم سامیاد بارگزاری نمایند.

    • فرم تصویب پروژه کارشناسی ویرایش تابستان97

     دانشجویان محترم برای تعریف مشخصات پروژه و اعلام به شورای گروه برای تصویب از فرم زیر استفاده فرمایید.

    • بارگذاری فایل پیشنهادیه پروژه

     دانشجویان محترم پس از تهیه طرح اولیه پروژه یا پروپوزال با هماهنگی استاد محترم راهنما ، لازم است تا فایل پیشنهادیه را تا اول آذر ماه در سامانه سامیاد آپلود نمایند.

    • تاریخ روز پروژه برای نیمسال اول سال تحصیلی 97

     بدینوسیله به استحضار می رساند با توجه به مصوبه شورای محترم گروه روز پروژه به یکشنبه 28 بهمن ماه ساعت 11 تغییر یافت.